Денес е среда, 24 јули 2024
ПочетокСерииМакедонија е дел од новата епизода на Moon Knight!

Македонија е дел од новата епизода на Moon Knight!

СПОЈЛЕР предупредување за тие што ја немаат гледано новата епизода.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Новата (4-та) епизода од Moon Knight е навистина возбудлива, се соочуваме со елементи на авантуристика, историја, психологија па дури и хорор, но не само тоа, Македонија е спомената во два наврати во моментите кога Steven Grant го пронаоѓа гробот на Александар Македонски за кој дознаваме дека бил последниот аватар на египетската божица Ammit која ги суди луѓето дали се достојни за живот преку нивното минато, сегашност и иднина.
Гробницата е лоцирана во скриените предели на Египет додека пак Александар бил мумифициран и толкуван како фараон.

Сцената со гробот на Александар започнува во 25 минута и 10 секунди од епизодата која има времетраење од 51 минута и 4 секунди.
Токму во гробницата можеме да забележиме и статуа од славниот коњ на Александар, Букефал.
Во последните моменти на епизодата се среќаваме со египетската божица на породување и плодност, наречена Taweret.

Taweret - Wikipedia

На видеото подолу можете да ги пронајдете сите детали и Easter Eggs од вчерашната епизода:
Во прилог споделуваме неколку интересни Tweet-ови.

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО