Денес е недела, 23 јуни 2024
ПочетокСерииКако Disney ја сочувале тајната за Luke Skywalker, Mark Hamill не го...

Како Disney ја сочувале тајната за Luke Skywalker, Mark Hamill не го позајмил гласот во ‘Mandalorian’

Една од најголемите тајни кога станува збор за Star Wars франшизата е сочувана до најмал детал.

*Сите информации за снимањето на серијата можете да ги погледнете во документарната епизода: ‘Disney Gallery: The Mandalorian

На тимовите кои работеле на последната епизода (режисери, актери, камермани и студија за визуелни ефекти) им биле дадени лажни концепт слики па дури биле изработени и лажни визуелни ефекти со цел да се даде дознание дека всушност Jedi мастерот Plo Koon е тој кој го спасува Gorgu во последната сцена.

Дали сте знаеле дека Mark Hamill не го позајмил својот глас за неговата улога во финалето на втората сезона?

Режисерот Jon Favreau образложува дека Mark Hamill бил потребен само за да се искористи De-Age технологија со цел да се долови млада фаца на 69-годишниот актер.

“Something people didn’t realize is that his voice isn’t real. His voice, the young Luke Skywalker voice, is completely synthesized using an application called Respeecher.” – Jon Favreau

Matthew Wood (уредникот на звук) ни раскажува еден интересен приказ за како бил доловен гласот:

“It’s a neural network you feed information into and it learns. So I had archival material from Mark in that era. We had clean recorded ADR from the original films, a book on tape he’d done from those eras, and then also Star Wars radio plays he had done back in that time. I was able to get clean recordings of that, feed it into the system, and they were able to slice it up and feed their neural network to learn this data.” – Matthew Wood

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО