Денес е недела, 26 мај 2024
ПочетокСтриповиОпис на хорор стрипот Colder

Опис на хорор стрипот Colder

Еден од најморничавите и гадните хорор стрипови – Напишано од Огнен Златков.

Автор: Пол Тобин

Артист: Хуан Фереира

Издавач: Dark Horse

Colder е хорор стрип издаден во 2012 година од страна на Dark Horse во три тома. Главен лик во стрипот е Деклан Томас кој е поранешен пациент од лудница која е опожарена во 1941 година. Деклан после пожарот приметува дека телесната температура константно му се намалува, не чувствува никаква болка и не старее. Се стекнува со чудна способност да навлегува во лудилото на други луѓе и истото да го излечи.

Главниот негативец е Nimble Jack кој се храни со лудилото на други луѓе па тука настанува борбата помеѓу доброто и лошото.

Пол Тобин одлично ја смислил приказната дополнително со илустрацијата од страна на Хуан Фереира стрипот го добива тоа што му е потребно, мрачен, луд и непредвидлив.

Посебно внимание остава негативецот Nimble Jack кој е одлично нацртан и во многу сегменти е сличен на Joker од DC comics.

Стрип кој заслужува шанса и дефинитивно ќе ве остави со отворена уста

Да се надеваме во иднина дека ќе се изработи игран или анимиран базиран на приказната од стрипот.

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО