Денес е недела, 14 април 2024
ПочетокГејмингПредупредување: Хакери нудат бесплатни видеоигри во кои има инсталирано софтвер за криптоминирање!!!

Предупредување: Хакери нудат бесплатни видеоигри во кои има инсталирано софтвер за криптоминирање!!!

Софтвер компанијата Avast откирва дека хакери градат малициозен софтвер со криптоматизација во копии од големи игри, со цел да ги заразат и искористат компјутерите.

Новиот извештај на BBC News откри дека копиите на ААА игри како Grand Theft Auto, NBA 2K и Pro Evolution Soccer се нудат бесплатно. Овие игри, сепак, се заразени со потенцијално уништувачки малициозен софтвер што им овозможува на хакерите да го заразат вашиот компјутер и да пристапат до вашите лични податоци.

Според извештајот, откако ќе се преземат, овие игри користат форма на малициозен софтвер познат како Crackonosh за да создадат дигитална валута. Очигледно, криминалците веќе успешно собрале повеќе од 2 милиони долари во криптовалута позната како Monero. Monero е криптовалута што редовно ја користат криминалците, поради фактот што е потешко да се пронајде од многу други криптовалути како што е Bitcoin и слично.

Avast вели дека досега се погодени најмалку 220.000 компјутери низ земјите ширум светот, вклучувајќи ги Велика Британија, САД, Филипини, Бразил, Индија и Полска. Гејмерите најверојатно се насочени поради побрзите и поефикасни единици за обработка потребни за водење компјутерски игри од висока класа.

МНОГУ БИТНО !

Можеби најзагрижувачкиот аспект на малициозен софтвер е штом ќе се инсталира, тој може да се заштити од ажурирања на Windows и безбедносен софтвер со деинсталирање на програмите што ги извршуваат. Малициониот софтвер е исто така способен да го забави компјутерот на корисникот, да ги истроши компонентите преку прекумерна употреба и да ја зголеми сметката за електрична енергија на корисникот.

Неколку големи компании за игри и технологија се жртви на кибернетички напади во последниве години, вклучувајќи ги развивачите на видеоигри Capcom и CD Projekt Red, кои забележаа дека и податоците за вработените и изворниот код на играта протекуваат на интернет. Но, постои јасна и зголемена потреба за поединци да се грижат повеќе за сопствената дигитална безбедност и безбедност на интернет, особено за дигитално тешки потрошувачи како играчи на видеоигри, кои поминуваат многу време на интернет.

Драги читатели ова е напомена и предупредување дека ова може да му се случи на секого сите сме на интернет и сите играме видеоигри. Не преземајте датотеки од најразлични форуми, неофицијални веб-страни или реклами на интернет.

Кога веќе купувате видеоигра проверете го изворот неколку пати затоа што може да сте жртва на овој хакерски софтвер.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тино
Тиноhttps://www.comics.mk
Ја сум Тино дел од тимот на комиксмк, огромен обожавател на филмот, стриповите, видео игрите и се што е поврзано со поп културата.
ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ