Денес е четврток, 29 февруари 2024
ПочетокФилмовиScarlett Johansson заедно со Emma Stone ги тужат Disney, Kevin Feige и...

Scarlett Johansson заедно со Emma Stone ги тужат Disney, Kevin Feige и Dave Bautista имаат што да кажат

Компанијата Disney е под притисок од тужбата за ‘Black Widow’ и ‘Cruella’

Двете реномирани актерки во главните улоги на ‘Black Widow’ и ‘Cruella’ стапија во конфликт со Дизни, тужбата е основана за прекршување на нивниот договор во кој никаде не било напишано дека филмовите ќе бидат издадени за платформата Disney+ паралелно со настап во кино.

Зошто токму ова претставува проблем?

Според договорот, дел од заработката на двете актерки зависи од Box Office приходите кои ќе ги направи филмот со настап во кино, поради COVID-19 пандемијата и сите мерки ширум светот компанијата Disney одлучи да го издаде филмот и на нивната стриминг платформа по Premier Access цена од $29.99.

‘Black Widow’ во својот премиерен викенд заработни рекордни $80,366,312 во време на пандемија, во моментов на глобално ниво има приходи од $319,451,514 со што околу $60 милиони се предвидени како заработки од Disney+ стриминг платформата.

‘Cruella’ достигна приходи од $221,072,563.

Двата филмови држат релативно добри бројки кога станува збор за пандемија, сепак здравјето на луѓето е најважната работа во овие времиња.

Поранешен новинар (Matthew Belloni) на The Hollywood Reporter ни дава информации за реакцијата на првиот човек на Marvel Studios, Kevin Feige:

“[FEIGE IS] A COMPANY MAN, AND NOT PRONE TO CORPORATE SHOWDOWNS OR SHOUTING MATCHES. BUT I’M TOLD HE’S ANGRY AND EMBARRASSED HE LOBBIED DISNEY AGAINST THE DAY-AND-DATE PLAN FOR BLACK WIDOW, PREFERRING THE BIG SCREEN EXCLUSIVITY AND NOT WANTING TO UPSET HIS TALENT. AND THEN WHEN THE SH-T HIT THE FAN, THE MOVIE STARTED TANKING, AND JOHANSSON’S TEAM THREATENED LITIGATION, HE WANTED DISNEY TO MAKE THIS RIGHT WITH HER.”

Eдна од агенциите за нови таленти ни објави дека се повеќе и повеќе актери ја поддржуваат Scarlett Johansson и размислуваат да го направат истиот потег:

Актерот Dave Bautista на неговиот Tweet-ер профил:

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ