Денес е недела, 23 јуни 2024
ПочетокФилмовиZack Snyder ќе ја претвори неговата 'Star Wars' идеја во Netflix филм!

Zack Snyder ќе ја претвори неговата ‘Star Wars’ идеја во Netflix филм!

Следниот голем филмски проект на Zack Snyder кој има потенцијал да порасне во широка франшиза!

Дали сте знаеле дека Zack Snyder работел на сценарио/приказна која ја презентирал пред Lucasfilm како идеја за нов Star Wars филм! (Изјавата е за време на епизода од подкастот со името Happy Sad Confused)

За жал немаме конкретни детали за приказната, но знаеме дека е директна инспирација од јапонскиот филм од 1958 година, ‘Akira Kurosawa’s Seven Samurai‘.

Режизерот доби голема слобода од страна на Netflix со неговиот најнов филм (‘Army of the Dead’), како резултат на тоа филмот имаше голема гледаност па токму затоа Netflix ги купи правата на неговиот следен проект, кој официјално е насловен: ‘Rebel Moon’

Пиказната опишана на англиски јазик според Hollywood Reporter:

“The story is set in motion when a peaceful colony on the edge of the galaxy is threatened by the armies of a tyrannical regent named Balisarius. Desperate people dispatch a young woman with a mysterious past to seek out warriors from neighboring planets to help them make a stand.”

Прочитајте ја изјавата на Zack Snyder:

“This is me growing up as an Akira Kurosawa fan, a Star Wars fan, it’s my love of sci-fi and a giant adventure. My hope is that this also becomes a massive IP and a universe that can be built out.”

Доколку првиот филм биде успешен, неизбежно е да видиме една широка франжиза токму во овој нов и уникатен свет на крајот од галаксијата.

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО