Денес е недела, 14 април 2024
ПочетокФилмовиMarvel's Eternals: Филмот што ќе го раскаже потеклото на филмскиот универзум на...

Marvel’s Eternals: Филмот што ќе го раскаже потеклото на филмскиот универзум на MARVEL!

Запознајте се со The Eternals и прочитајте нешто повеќе за нив и нивната прва адаптација на голомото платно.

Во 2019 на San Diego Comic-Con на презентацијата на Marvel Studios се најави еден од најнеочекуваните проекти досега, оргигинално наречен The Eternals. Можеби името на суперхеројскиот тим не ви звучи познато, но во стриповите се опишани како моќна безсмртна еволуција од обичните луѓе, создадени се од таканаречените Celestials за да бидат првите заштитници на планетата земја. Првиот стрип на The Eternals е пуштен во продажба во 1976 година а нивен креатор е Jack Kirby.

Eternals оригинално требаше да излезе прикрајот на 2020 година, но е одложен за една година подоцна со датум Ноември 2021 година заради COVID 19 панедмијата.

Режисер на филмот е Chloe Zhao добитничка на многу филмски награди како и 5 номинации за оскар со филмот Nomadland.

Chole филмот го опиша како приказна за безсмртниците кои се чувари на планетата земја низ вековите, тие учат за човечките карактеристики и нивните најголеми маани. Нивното време поминато на планетата земја учат што значи да се биде човек. Главни негативци во филмот се The Deviants кои ги презираaт безсмрните и луѓето заради нивната конекција со Celestials.

Во Eternals се очекува да се појави и лудиот титан Thanos. Неговите родители се од расата Eternals a во него има и гени од The Deviants.

Starfox e bratot na Ikaris кој исто така се очекува да се појави во филмот.

Etrnals ќе не однесе во антички градови како Вавилон и мистериозни цивилизации како Атлантида.

Кастингот се состои од едни од најпознатите, најдобрите и најталентираните глумци во Hollywood: Angelina Jolie kako Thena, Richard Madden како Ikaris, Kumail Nanjiani kako Kingo, Lauren Ridloff како Mikkari, Brian Tyree Henry kako Phastos, Selma Hayek како Ajax, Lia McHugh kako Sprite, Don Lee како Ma Dong-seok kako Gilgamesh, Gemma Chan kako Sersi, Barry Keoghan како Druig. Во филмот е уште еден многу битен и интересен карактер за него ќе прочитате подолу.

Режисерката Chloe e многу талентирана и оригинална во своето креирање на филмовите. Нешто што е необично за филмот е тоа што е снимен 90% на вистински локации на земјата, исто така гоелм дел од филмот е снимен со природна светлина, тоа значи дека во филмот се користени помалце специјални ефекти и зелено платно.

Исто така многу сме возбудени што добро познатиот глумец и продуцент Kit Harington познат по неговата улога во Game of Thrones како Jon Snow е дел од кастингот на Eternals како Dane Whitman (BLACK KNIGHT). Во стриповите Dane го наследува мистичниот меч наречен Ebony Blade од неговиот вујко превземајќи ја честа и титулата да биде новиот Black Knight.

Очекуваме филмот да биде вистинско ремек-дело и поим за како треба да изгледа еден суперхеројски филм на гоелмото платно. Едни од најоригиналните  суперхеројски тимови како и најамбициозниот филм на Марвел пристигнува оваа година ETERNALS.

Погледнете и го краткото видео за Eternals на кое се прикажани првите сцени од филмот а наскоро се очекува и трејлер!

 

 

Тино
Тиноhttps://www.comics.mk
Ја сум Тино дел од тимот на комиксмк, огромен обожавател на филмот, стриповите, видео игрите и се што е поврзано со поп културата.
ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ