Денес е четврток, 29 февруари 2024
ПочетокСтриповиKick-Ass – Стрип серијал кој вреди да се прочита

Kick-Ass – Стрип серијал кој вреди да се прочита

Kick-Ass (2010), филмот кој беше револуција во суперхеројскиот жанр!

Филмот ‘Kick-Ass’ кој во 2010 донесе една нова револуција кога станува збор за не толку обични суперхеројски филмови, е произлезен од успешниот серијал на стрипови издадени од Image и Icon Comics. Серијалот на стрипови под насловот ‘Kick-Ass: The Dave Lizewski Years’ кои се издадени во периодот од 2008 до 2014 година се состои од четири целокупни графички новели (вкупно 29 поединечни изданија издавани низ годините).

Кориците на стрип серијалот (Comic Book 1-4)

Серијалот е напишан од добропознатиот Mark Millar и е нацртан од страна на John Romita Jr. Најпрво издаден од Icon Comics (издавачка куќа под Marvel Comics која издава самостојни наслови со цел да даде простор на артисти кои пишуваат одделни приказни надвор од универзумот на Marvel) а потоа Image Comics продолжува да ги издава стриповите.

Приказна за Dave Lizewski кој е млад тинејџер со желба да стане суперхерој, стриповите вредат да се прочитаат а покрај тоа да се погледнат и двата филмови (иако вториот не е толку добар како првиот) во главната улога е актерот Aron Taylor Johnson заедно со споредната улога на Evan Peters (двајцата беа Quicksilver во Marvel филмовите).

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ