Денес е среда, 24 јули 2024
ПочетокГејмингValve ни го претставува Steam Deck, првиот преносен рачен компјутер кој работи...

Valve ни го претставува Steam Deck, првиот преносен рачен компјутер кој работи на Steam OS!

Гласините за преносниот гејмерски компјутер на Valve сепак се точни. Steam Deck е новиот голем играч во гејминг индустријата!

Valve e долгогодишeн дистрибутер на видеоигри како: Half-Life, DOTA, Portal и многу други. Долго време се читаа гласини на интернет за овој вид на компјутер од Valve но на крајот потврдено е дека се точни. Valve официјално ни го претставуваат првиот преносен и рачен компјутер за само 400 американски долари.

Спецификации на Steam Deck!

 • CPU: AMD Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (up to 448 GFlops FP32)
 • GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (up to 1.6 TFlops FP32)
 • RAM: 16 GB DDR5
 • Storage: 64GB, 256GB, 512GB versions; expandable with MicroSD cards
 • Display: 7″ diagonal, 1280×800 (16:10), 60Hz LCD touchscreen
 • Audio: Stereo speakers that “pack a punch,” says Valve, 3.5mm stereo jack, dual mics, multichannel USB-C/Bluetooth output
 • Controls: Two analog sticks with capacitive touch, D-pad, face buttons, analog triggers, bumpers, assignable grip buttons, “view” and “menu” buttons, gyro
 • Trackpads: There’s two of them, and Valve says that they have “55% better latency compared to Steam Controller.”
 • Wireless connectivity: Wi-Fi and Bluetooth
 • Wired connectivity: USB-C with DisplayPort 1.4 Alt-mode support; up to 8K @60Hz or 4K @120Hz, USB 3.2 Gen 2
 • Battery: 40Whr, “2-8 hours of gameplay”
 • Size: 11.7″ x 4.6″ x 1.8″ (298mm x 117mm x 49mm)
 • Weight: Approximately 1.47 lbs (669 grams)

Дизајнот е сличен на NINTENDO SWITCH конзолата што е очекувано за ваков вид на компјутер. Steam Deck им овозможува на гејмерите да се најават со својот Steam профил и да ги играат најпопуларните видеоигри во движење. Steam Deck е моќен преносен компјутер кој се очекува да ги надмине графичките достигнувања на  NINTENDO SWITCH конзолата!

Ќе биде достапен во продажба од декември, 2021 година!

Многу храбар потег на корпорацијата Valve во време на моќни и докажани гејминг платформи. Читајте не!

Тино
Тиноhttps://www.comics.mk
Ја сум Тино дел од тимот на комиксмк, огромен обожавател на филмот, стриповите, видео игрите и се што е поврзано со поп културата.
ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО