Денес е недела, 14 април 2024
ПочетокФилмовиDoctor Strange in the Multiverse of Madness веќе почна да соборува рекорди

Doctor Strange in the Multiverse of Madness веќе почна да соборува рекорди

Иако сеуште не ја доживеал својата премиера, новиот хит на Marvel Studios веќе почна да поставува нови рекорди. 

Следниот дел на Doctor Strange, филмот кој сите го чекаме со големо нетрпение,  постави рекорд за оваа година со најмногу продадени карти пред својата премиера. Тој во овој аспект го престигна The Batman, а споредено со неговиот претходник продал дури пет пати повеќе карти, а ги престигна и Captain MarvelThor: Ragnarok и Guardians of the Galaxy Vol. 2.

Воедно, имаме и една интересна статистика. Имено, при анкетирање на повеќе Marvel фанови спроведено од страна на Fandago, добиени се следниве бројки:
  • 93% од испитаниците сакаат да гледаат Marvel филмови кои го истражуваат мултиверзумот
  • 92% се нетрпеливи да ги видат дејствијата што се случуваат после Spider-Man: No Way Home
  • 92% се големи фанови на Benedict Cumberbatch.
  • 90% се фанови на Sam Raimi.
  • 85% се фанови на Elizabeth Olsen.
  • 83% оваа недела не ги користат социјалните мрежи бидејќи одбегнуваат „spoilers“.
  • 78% се фанови на WandaVision.

А имаме и интересна изјава од Erik Davis кој е уредник во Fandago.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness will reshape the way we experience comic book movies moving forward. Fans can’t wait to see what magic director Sam Raimi has in store for them as he delivers an epic spectacle that needs to be seen on the biggest screen possible.”

И за крај, може да видиме и неколку видеа од прес-турнеата на актерската и режисерската екипа на филмот.

Први Tweet-ер реакции (без спојлери) од светската премиера:

Тино
Тиноhttps://www.comics.mk
Ја сум Тино дел од тимот на комиксмк, огромен обожавател на филмот, стриповите, видео игрите и се што е поврзано со поп културата.
ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ