Денес е сабота, 26 ноември 2022
ПочетокСерииGolden Globes 2022 - Целосна листа на победници!

Golden Globes 2022 – Целосна листа на победници!

Златните статуетки се доделени на извонредните наслови, актери, режисери, артисти и сите ангажирани во категориите за филм и ТВ серијал.

ФИЛМ:

Best Motion Picture – Drama 

Belfast
CODA
Dune
King Richard
The Power of the Dog – WINNER

Best Motion Picture – Musical or Comedy 

Cyrano
Don’t Look Up
Licorice Pizza
Tick, Tick… BOOM!
West Side Story – WINNER

Best Director – Motion Picture

Kenneth Branagh, Belfast
Jane Campion, The Power of the Dog – WINNER
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
Steven Spielberg, West Side Story
Denis Villeneuve, Dune

Best Screenplay – Motion Picture 

Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza
Kenneth Branagh, Belfast – WINNER
Jane Campion, The Power of the Dog
Adam McKay, Don’t Look Up
Aaron Sorkin, Being the Ricardos

Best Actor in a Motion Picture – Drama

Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog
Will Smith, King Richard – WINNER
Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth
Mahershala Ali, Swan Song
Javier Bardem, Being the Ricardos

Best Actress in a Motion Picture – Drama

Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye
Olivia Colman, The Lost Daughter
Nicole Kidman, Being the Ricardos – WINNER
Lady Gaga, House of Gucci
Kristen Stewart, Spencer

Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy 

Leonardo DiCaprio, Don’t Look Up
Peter Dinklage, Cyrano
Andrew Garfield, Tick, Tick… BOOM! – WINNER
Cooper Hoffman, Licorice Pizza
Anthony Ramos, In the Heights

Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy 

Marion Cotillard, Annette
Alana Haim, Licorice Pizza
Jennifer Lawrence, Don’t Look Up
Emma Stone, Cruella
Rachel Zegler, West Side Story – WINNER

Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture

Ben Affleck, The Tender Bar
Jamie Dornan, Belfast
Ciarán Hinds, Belfast
Troy Kotsur, CODA
Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog – WINNER

Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture 

Caitríona Balfe, Belfast
Ariana DeBose, West Side Story – WINNER
Kirsten Dunst, The Power of the Dog
Aunjanue Ellis, King Richard
Ruth Negga, Passing

Best Motion Picture – Foreign Language 

Compartment No. 6
Drive My Car – WINNER
A Hero
Parallel Mothers
The Hand of God

Best Original Score – Motion Picture 

Alexandre Desplat, The French Dispatch
Germaine Franco, Encanto
Jonny Greenwood, The Power of the Dog
Alberto Iglesias, Parallel Mothers
Hans Zimmer, Dune – WINNER

Best Original Song – Motion Picture

“Be Alive” from King Richard – Beyoncé Knowles-Carter, Dixson
“Dos Orugitas” from Encanto – Lin-Manuel Miranda
“Down to Joy” from Belfast – Van Morrison
“Here I Am (Singing My Way Home)” from Respect – Jamie Alexander Hartman, Jennifer Hudson, Carole King
“No Time to Die” from No Time to Die – Billie Eilish, Finneas O’Connell – WINNER

Best Motion Picture – Animated 

Encanto – WINNER
Flee
Luca
My Sunny Maad
Raya and the Last Dragon

ТВ СЕРИJA:

Best Television Series – Drama 

Lupin
The Morning Show
Pose
Squid Game
Succession – WINNER

Best Television Series – Musical or Comedy

The Great
Hacks – WINNER
Reservations Dogs
Ted Lasso
Only Murders in the Building

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Dopesick
Impeachment: American Crime Story
Maid
Mare of Easttown
The Underground Railroad – WINNER

Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama

Brian Cox, Succession
Lee Jung-jae, Squid Game
Billy Porter, Pose
Jeremy Strong, Succession – WINNER
Omar Sy, Lupin

Best Performance by an Actress in a Television Series – Drama 

Uzo Aduba, In Treatment
Jennifer Aniston, The Morning Show
Christine Baranski, The Good Fight
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Mj Rodriguez, Pose – WINNER

Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy 

Anthony Anderson, Black-ish
Nicholas Hoult, The Great
Steve Martin, Only Murders in the Building
Martin Short, Only Murders in the Building
Jason Sudeikis, Ted Lasso – WINNER

Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy 

Hannah Einbinder, Hacks
Elle Fanning, The Great
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, Black-ish
Jean Smart, Hacks – WINNER

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Paul Bettany, WandaVision
Oscar Isaac, Scenes From a Marriage
Michael Keaton, Dopesick – WINNER
Ewan McGregor, Halston
Tahar Rahim, The Serpent

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Jessica Chastain, Scenes From a Marriage
Cynthia Erivo, Genius: Aretha
Elizabeth Olsen, WandaVision
Margaret Qualley, Maid
Kate Winslet, Mare of Easttown – WINNER

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Billy Crudup, The Morning Show
Kieran Culkin, Succession
Mark Duplass, The Morning Show
Brett Goldstein, Ted Lasso
O Yeong-su, Squid Game – WINNER

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Jennifer Coolidge, The White Lotus
Kaitlyn Dever, Dopesick
Andie MacDowell, Maid
Sarah Snook, Succession – WINNER
Hannah Waddingham, Ted Lasso

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ