Денес е понеделник, 15 април 2024
ПочетокФилмовиTaika Waititi зборува за Free Guy, Thor: Love & Thunder и неговиот...

Taika Waititi зборува за Free Guy, Thor: Love & Thunder и неговиот Star Wars филм

 

Во неговиот најнов проект, Taika ја игра улогата на негативецот Antonie во филмот Free Guy каде главната улога (Ryan Reynolds) е карактер во видео игра која е во стилот на Grand Theft Auto. Waititi кажува дека не е голем фан на видео игри и дека оваа улога ја прифатил затоа што сакал нешто полесно од режисирање, а тоа е глумењето. Free Guy од денес е достапен во кината.

 

Тој неодамна заврши со снимањето на Thor: Love & Thunder, филм кој повторно ќе ги соедини Thor (Chris Hemsworth) и Jane Foster (Natalie Portman). Ова се очекува да е неговиот „најлудиот“ филм досега. “What I wanted to do from the beginning was to ask: ‘What are people expecting the least from this franchise?’ Oh, I know – a full-blown love story!” – изјави Waititi.

 

Моментално, фокусот на Taika е на неговиот Star Wars филм кој e уште во рана фаза на изработка. Тој за филмот има да го каже следново: “It’s still in the ‘EXT. SPACE’ stage.“ „Buт we’ve got a story. I’m really excited by it because it feels very me.” Has it been a challenge to marry his irreverent tone with the operatically sincere Star Wars universe? “I tend to go down that little sincerity alleyway in my films.” “I like to fool the viewer into thinking ‘ha it’s this’ and then them going, ‘Damn it, you made me feel something!’”

 

Воедно Taika Waititi работи и на продолжението на What We Do in the Shadows, анимиран remake на Flash Gordon, две анимирани серии од приказните на писателот Roald Dahl и live-action Akira филм.

 

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ