Денес е четврток, 13 јуни 2024
ПочетокФилмовиДознајте повеќе за новиот филм “Resident Evil: Welcome to Raccoon City,, (Reboot)

Дознајте повеќе за новиот филм “Resident Evil: Welcome to Raccoon City,, (Reboot)

Режисерот Johannes Roberts ни открива повеќе детали за филмот

Покрај многуте ‘Resident Evil’ филмови со добро познатата актерка Mila Jovovich низ последните две декади во исчекување е новиот Reboot филм кој ќе даде голема свежина и малку поинаков тон. Ако добро се сеќавате франшизата потекнува од јапонските action-horror зомби игри на Capcom па токму затоа Sony реши да даде зелено светло на еден тотално нов филм кој е закажан за 24ти Ноември 2021 година со насловот “Resident Evil: Welcome to Raccoon City,,.

Режисерот Johannes Roberts ни открива повеќе информации за филмот:

“Филмот ќе биде Origin приказна за ‘Resident Evil’, Raccoon City како град ќе има голема улога и дури ќе се чувствувате како да е посебен лик во филмот, фокусот е на една група луѓе која судбината ги спојува во една мрачна вечер, секој од нив ја гледа и ја преживува апокалипсата од посебни агли бидејќи потекнуваат од различни места, некои од нив живеат и се пораснати во градот а некои од нив доаѓаат надвор од него.,,

“За мене една од големите одлики за филмот е тонот, инспирацијата ми дојде од игрите кои беа страшни како да си во пеколот па токму и таква е атмосферата, постојано врне, гадно е, мрачно е и потоа се меша со една забавна страна, слично на првата игра.,,

“Решивме да изработиме тотално нова Origin приказна базирана на корените од играта и светот на хоророт, голем фан сум на Mila Jovovich во првите филмови но вистинско задоволство е да работам на тотално нова приказна која би сакал да биде нешто самостојно.,,

Режисерот дополнително изјавува дека преработената игра од 2019 година (‘Resident Evil 2’) е голема инспирација за тонот и атмосферата во играта.

Филмот е предвиден за 24ти Ноември годинава а ќе глумата следниве актери: Kaya Scodelario, Robbie Amell, Hannah John-Kamen, Avan Jogia, Tom Hopper, Lily Gao, Neal McDonough и Donal Logue.

 

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО