Денес е понеделник, 15 април 2024
ПочетокСтриповиCINEPLEXX: 10 интересни факти за Morbius - Наградна Игра

CINEPLEXX: 10 интересни факти за Morbius – Наградна Игра

Некои го класифицираат како негативец а некои како анти-херој, но кој е всушност докторот Мајкл Морбиус – Крволочниот Вампир.

Овој месец (март) гледаме два големи Comic-Book филмови од најголемите ривали во светот на стриповите, Marvel и DC.
The Batman и Morbius имаат едно нешто исто, двата главни актери (Robert Pattinson и Jared Leto) официјално имаат играно улога на вампир!
Со сигурност сме убедени дека Jared Leto ќе одглуми подобро (кога станува збор за вампири), но секако сме возбудени за новиот наслов во Marvel универзумот на Sony, за лик кој сам по себе е мистериозен, генијален, мрачен, непредвидлив и крволочен.
Заедно со пријателите од Cineplexx MK решивме да направиме некого среќен и да доделиме по 2 билети на 2 среќни добитници за премиерата на Morbius во четврток (31-ви март) од 20:00 часот!
Билетите за премиерата во Cineplexx MK се пуштени во продажба преку мобилната апликација или во кино на каса.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @comics.mk

Се што треба да направите е следно:
  • Follow @cineplexx_mk и @comics.mk на Инстаграм.
  • Во коментари на Инстаграм објавата тагнете пријател со кого би сакале да го гледате филмот, може да тагнете повеќе пријатели но во различни коментари.
  • Во истиот коментар накратко со еден или неколку зборови напишете кој Ви е најинтересен факт за Morbius од понудените подолу.
По случаен избор, добитниците ќе бидат објавени во среда (30.03), со среќа!
Во прилог следуваат 10 интересни факти директно од стриповите на Marvel.
  1. Дали сте знаеле дека Blade (кој постојано убива вампири) го има убиено Morbius.

Времето кога Blade го преземал моќниот меч Switchblade, станал многу суров и безмилосен, убивајќи многу негови пријатели и непријатели.
2. Дали сте знаеле дека брилијантниот научник Michael Morbius е добитник на Нобелова награда за мир.

Nobel Prize banquet cancelled over coronavirus: Nobel Foundation

 

Како дел од прославните генијалци на Oscorp, докторот е добитник на Нобелова награда за неговите извонредни успеси во био-хемиската област. Тој пробува да пронајде лек и да се излечи од неговата ретка генетска болест, лекот е пронајден но за жал е полош од болеста…
3. Дали сте знаеле дека во Marvel стриповите, Morbius е дел од групата составена од херои и анти-херои, наречени Midnight Sons!

51 Marvel Comics ideas in 2022 | marvel comics, comics, marvel

Првите (оригинални) членови на тимот биле Hellstrom, Jennifer Kale, Morbius, Werewolf by Night, Doctor Strange и Ghost Riders (Danny Ketch и Johnny Blaze).
Групата се состои и од различни ликови низ годините, други препознатливи членови се: Blade, Moon Knight, Daredevil, Wolverine, Iron Fist, Doctor Voodoo.
4. Дали сте знаеле дека способностите на Morbius се класифицираат како дел од светот на магија, демони и врколаци.

 

Morbius - Download or stream available? | Morbius the living vampire, Vampire art, Marvel5. Дали сте знаеле дека Morbius му се придружил на Spider-Man со цел да се справат со заедничкиот непријател, Carnage.

11 Morbius the Living Vampire ideas | morbius the living vampire, amazing spider, spider

Непријателот на мојот непријател, е мој пријател.
6. Дали сте знаеле дека Morbius може да добие моќи од личноста од која цица крв (доколку таа личност има моќи), тој исто така може да се приспособи и да завземе форма на други суштества при истиот процес.

Morbius" Release Date Has Been Delayed Again

7. Дали сте знаеле дека поради крвожедната природа на Morbius, тој може да биде превземен од разни демони.

10 Little-Known Facts & Trivia About Morbius (That The Movie May Include)

8. Дали сте знаеле дека во стриповите, Morbius наишол на алки кои му овозможуваат да се телепортира, тој е телепортиран во димензија во која не може да цица крв на невини луѓе или да повреди некого.

Morbius: has Sony brokered a deal for part of Marvel's Cinematic Universe? | Superhero movies | The Guardian

Во филмот се очекува овие алки да бидат интерпретирани на малку поинаков начин.
9. Дали сте знаеле дека Morbius ја искористил крвта на Peter Parker со цел да проба да го излечи Jack Russell од клетвата која го претвара во врколак (карактерот Werewolf by Night).

Marvel Studios (Disney) моментално снимаат единечна епизода за Werewolf by Night која ќе го доживее своето деби специјално за Halloween (31-ви октомври) 2022, ексклузивно за стриминг платформата Disney+.
10. Дали сте знаеле дека Morbius бил наместен за серија убиства кои изгледале дека се извршени од вампир, на крај се открило дека тоа бил младиот демон Bloodbath кој тукушто почнал да ги развива неговите моќи.

ПОВРЗАНО

ОСТАВИ ОДГОВОР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име

- Реклама -

НАЈПОПУЛАРНО

ТАЗЕ КОМЕНТАРИ